Soru-Cevap

Soru 1: ŞEKER HASTASININ YARASI NASIL MIKROP KAPAR ?

Diyabetik Ayak Enfeksiyonu“Mikrop kapma” deyimi gerçegi ifade etmedigi gibi bazi yanlis anlamalara da neden olmaktadir. “Mikrop kapma” ve “Mikrop bulasmasi” terimleri bulasici hastaliklar için geçerli olabilir. Kizamik, kabakulak, gripal enfeksiyon gibi bulasici hastaliklarda mikroorganizma vücuda bir yerden girer ve hastaliga neden olur. Normal saglikli derinin 1 cm2’sinde mikroorganizma sayisi 10.000 kadardir. Bunun önemli bir kismini stafilokokus aureus, stafilokokus epidermidis ve streptokoklar olusturmaktadir. Bu bakteriler ayak yaralarinda en ciddi enfeksiyonlari yapan etkenlerdir. Demek oluyor ki derimizde, kullandigimiz esyalarda, yakin çevremizde her zaman enfeksiyon yapabilecek bakteriler vardir.

Derimizde herhangi bir yara (giris yolu) yok ise, bu bakteriler her zaman var oldugu halde herhangi bir enfeksiyona yol açmazlar. Eger derimizde küçük ya da büyük bir yara varsa, mikroorganizmalarin her yerde var oldugunu ve enfeksiyon yapabilecegini kabul etmek gerekir.

Kan Şekeri YükselmesiSoru 2: KAN ŞEKERİNDE KISA SÜRELI YÜKSELMELER, AYAK YARALARININ OLUŞMASINA NEDEN OLUR MU ?
Ayak yaralarinin ortaya çikisini hazirlayan iki ana neden sinir tahribati (Nöropati) ve damar bozuklugu (Anjiyopati) uzun süreli kronik bir hastaligin sonucudur. Yillarin ihmali ile sinirlerde ve damarlarda yavas yavas ilerleyen bir bozukluk gelisir. Bu zeminde ayak sorunlari ve ayak yaralari ortaya çikar.

Ayak enfeksiyonlarinda kan seker düzeyinde ani artislar görülür. Bu durumdan çogu zaman yanlis anlamlar çikartilir. Kan sekeri yükselmelerinin ayaklarda yaralarin “patlamasina” yol açtigi sanilir. Oysa tam tersi dogrudur. Ayakta yara ve enfeksiyon ortaya çiktigi için kan sekeri yükselmistir. Enfeksiyonun ciddiyeti ile metabolik bozukluk arasinda tam bir paralellik vardir. Ayak enfeksiyonlarinda kan sekeri 300 – 400 mg düzeylerine kadar yükselir. Akut infeksiyon durumunda hastalarin o zamana kadar aldigi insülin dozlari yetersiz hale gelir. Enfeksiyon kontrol altina alinmadan kan sekerini ayarlamak pek mümkün olmaz.

Soru 3: HASTALIK YAPAN MİKROORGANİZMALAR AYAGA HANGI YOLLA BULAŞIR?
Saglam deri mikroorganizmalarin vücuda girisine izin vermez. Ayakta bir infeksiyon ortaya çikmissa, deride mutlaka bir giris yolunun (yaralanmanin) varligi kabul edilmelidir. Ayak derisindeki küçük bir vuruk veya çatlak, mantar infeksiyonu, hatta bir tirnak yarasi mikroorganizmalarin vücuda girisi ve ciddi bir ayak enfeksiyonu olusturabilmeleri için yeterli olabilir. Bu nedenle ayaktaki her yaranin önemi büyüktür. Ayaginda büyük veya küçük bir yara ile dolasan her seker hastasi bombayla dolasiyor demektir. Bu bombanin nerede, ne zaman, nasil patlayacagi ve neleri alip götürecegi bilinmez. Kesin olan sey, yarasini önemsemeyen ve tedavisini yaptirmayan seker hastasının er geç kayiplarla karsi karsiya kalacağıdır.

Page 1 of 3 1 2 3