Diyabetik Ayak Yazıları

Diyabet Nedir? Diyabetik Ayak Yarları Nasıl Oluşur?

Diyabet Nedir? Diyabetik Ayak Yarları Nasıl Oluşur?

DİYABET NEDİR ?
Diyabetes mellitus, pankreasın yeterince insülin üretemediği veya vücudun, üretilmiş insülini etkili şekilde kullanamadığı durumlarda oluşan kronik bir hastalıktır. Bu durumda, kan şeker düzeyi artar (hiperglisemi), başta kan damarları ve sinirler olmak üzere hemen tüm sistemler ciddi şekilde zarar görür.

DİYABETİN KOMPLİKASYONLARI
1-Tıkayıcı damar hastalığı (Anjiopati)
2-Sinirlerin tahribatı (Nöropati)
3-Böbrek fonksiyon bozukluğu (Nefropati)
4-Görme bozukluğu (Retinopati)
Diyabetin anjiyopati, nöropati ve retinopati gibi tüm komplikasyonları uzun sürede ortaya çıkar ve yavaş bir seyir izler. Oysa ayak yaraları ani olarak görülür, hızla ilerler, bir anda ayağı ve hayatı tehdit eden bir boyuta ulaşır. Hasta ve ailesine kıyamet günü korkusu ve telaşı yaşatır.

Nöropati ve anjiyopati sonucu hastaların ayaklarında kolayca yaralar açılabilir. Bu yaralara ilave olan enfeksiyon derin dokulara hızla ilerleyerek, büyük çapta doku ölümlerine (nekroz) yol açabilir. Kısa sürede gelişen gangren çoğu zaman, hastanın ayağını ve hatta yaşamını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bırakabilir.

DİYABETİK AYAK LEZYONLARININ OLUŞUMU (PATOGENEZ)
Diyabetin komplikasyonu olarak ortaya çıkan sinir tahribatı ve tıkayıcı damar hastalığının birlikte en çok etkilediği organ, hastanın alt ekstremitesidir. Nöropati diyabetik ayak lezyonunun başlamasında önde gelen nedendir. Hastaneye yatırılan hastaların çoğunda çarpma, vurma, batma, yanma vb. gibi hastaların farkına varamadıkları bir fiziksel etkenin yarayı başlattığı anlaşılmıştır. Hastalar, genellikle duyu kaybı nedeniyle yaralanmayı erken dönemde fark edemez ve ayakta kalmaya, yürümeye devam ederler. Bu da ilerleyici doku hasarına yol açar.

Anjiyopatinin ise ayak yaralarının meydana gelmesinde sorumluluğu çok daha azdır. Hastaların ayak kan akımında azalma olduğundan besleyici madde, oksijen ve antibiyotiklerin yaralı bölgeye ulaşması kısıtlanmıştır. Bu yüzden yaralanmış, ülsere olmuş bölgede iyileşme zorlaşır.

 

0


Add a Comment